Jak poprawić mikrobiom jelitowy
Jeśli szukasz sposobów na naturalną poprawę ogólnego stanu mikrobiomu jelitowego, ważne jest, aby się zdrowo odżywiać. Poniżej znajduje się kilka sposobów na poprawę mikrobiomu jelitowego. Chcesz dowiedzieć się więcej o stanie mikrobiomu jelitowego? Sprawdź nasz test mikrobiomu jelitowego.
Jedz produkty bogate w błonnik
Zaleca się spożywanie wielu produktów bogatych w błonnik, z których wiele to warzywa i owoce. Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw to najłatwiejszy i najszybszy sposób na poprawę mikrobiomu jelitowego i utrzymanie dobrego zdrowia. Wśród zalecanych warzyw i owoców znajdują się:
- Groszek zielony
- Brokuły
- Fasola
- Szparagi
- Szpinak
- Karczochy
- Rośliny strączkowe
- Por
- Cebula
- Czosnek
- Banany
- Jabłka
Jedz produkty prebiotyczne i probiotyczne
Produkty prebiotyczne i probiotyczne, takie jak produkty pełnoziarniste, czosnek, cebula, produkty fermentowane, stymulują dobre bakterie w jelitach. Wiele warzyw i owoców zawiera prebiotyki.
Jedz różnorodnie
Różnorodny mikrobiom to zdrowy mikrobiom. Im więcej gatunków bakterii masz w jelitach, tym jesteś zdrowszy, dlatego Twoja dieta powinna składać się z różnych rodzajów żywności.
Jedz sfermentowane pokarmy
Fermentacja to proces, w którym cukier jest rozkładany przez drożdże lub bakterie, dzięki czemu sfermentowane pokarmy są o wiele zdrowsze. Przykładami takich pokarmów są jogurt, kiszona kapusta i kimchi. Upewnij się, że kupujesz zwykły jogurt. Ten rodzaj jogurtu nie zawiera tak dużo cukru, jak jogurty smakowe i może poprawić funkcjonowanie mikrobiomu.
Unikaj cukru
Cukier może powodować nadmierny rozrost złych bakterii, dlatego zaleca się ograniczenie spożycia pokarmów zawierających dużo cukru. Szybko trawione cukry są trawione bardzo szybko, więc mikroby w jelitach nie mogą ich wchłonąć, przez co są głodne. Na dłuższą metę oznacza to, że głodzisz swój mikrobiom na śmierć. Głodne mikroby nie będą miały innego wyjścia, jak zaspokoić głód, zjadając wyściółkę jelita. Może to prowadzić do stanu zapalnego. Tym bardziej należy ograniczyć spożycie cukru. Uważaj na wszelkie ukryte cukry w produktach.
A jeśli nadal masz ochotę na coś słodkiego, istnieją zdrowe alternatywy, takie jak miód, gorzka czekolada i słodkie owoce, takie jak jabłka, banany i jagody.
Ogranicz przetworzoną żywność
Jedzenie żywności minimalnie przetworzonej jest lepsze dla zdrowia jelit, co oznacza jedzenie żywności, która nie zawiera (tak dużo) dodanego cukru, soli i niezdrowych tłuszczów. Niektóre z tych przetworzonych produktów to szynka, salami, wiele różnych płatków śniadaniowych, które zawierają dużo cukru, desery i przekąski, takie jak chipsy.
Pij dużo wody
Picie dużej ilości wody wiąże się z poprawą różnorodności mikrobiomu jelitowego. Woda również w znacznym stopniu korzystnie wpływa na zdrowie jelit, pomagając rozkładać pokarm. Jest zatem najlepszym napojem.
Ogranicz spożycie czerwonego mięsa
Wiele zwierząt gospodarskich jest hodowanych z antybiotykami, a antybiotyki niszczą wszystkie bakterie, ponieważ nie widzą różnicy między dobrymi i złymi bakteriami. Wegetarianin ma o wiele zdrowsze jelita niż zapalony mięsożerca, więc ograniczenie spożycia mięsa lub całkowite wyeliminowanie go z diety to dobry pomysł.
Wejdź w formę
Ludzie, którzy ćwiczą i są aktywni, mają o wiele zdrowsze i bardziej zróżnicowane mikrobiomy niż osoby, które nie są tak aktywne. Ćwiczenia pomagają również organizmowi uwolnić się od stresu. Upewnij się również, że dużo odpoczywasz. W ten sposób unikniesz ryzyka zaburzenia mikrobiomu. Najlepiej jest spać co najmniej 8 godzin.