Dieta LCHF
Czym jest dieta LCHF?
Dieta LCHF odnosi się do diety o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu, zwanej również „dietą Bantinga”, nazwaną na cześć Williama Bantinga, Brytyjczyka, który stracił znaczną ilość wagi, stosując ten sposób odżywiania. Dieta ta zaleca spożywanie naturalnych, pełnowartościowych i nieprzetworzonych produktów, takich jak ryby, jaja, nasiona, orzechy i warzywa. Ponadto w tej diecie zaleca się umiarkowane ilości białka, aby pomóc utrzymać masę mięśniową, ponieważ organizm ma tendencję do rozkładania tłuszczu i mięśni, gdy jest głodny (czyli brakuje mu cukru).
Dieta LCHF kontra dieta ketogeniczna
Wiele osób jest zdezorientowanych, próbując odróżnić wszystkie dostępne diety niskowęglowodanowe i wysokotłuszczowe, a dieta LCHF jest często mylona z dietą ketogeniczną. To zamieszanie jest zrozumiałe ze względu na znaczne nakładanie się tych dwóch diet. Termin LCHF to termin ogólny obejmujący różne diety, w tym dietę ketogeniczną i dietę Atkinsa. Jednak główną różnicą między dietą LCHF a dietą ketogeniczną jest to, że dieta keto ma ścisłe wytyczne dotyczące ilości węglowodanów, które można spożywać dziennie, podczas gdy dieta LCHF ich nie ma. Dietę LCHF można postrzegać jako wybór stylu życia, który ogranicza spożycie węglowodanów, aby uniknąć ich negatywnych skutków. Z drugiej strony dieta ketogeniczna to stan metaboliczny (ketoza), który powoduje, że wątroba przechodzi z wykorzystywania glukozy jako głównego źródła energii na wykorzystywanie ciał ketonowych, spalając w ten sposób zmagazynowane trójglicerydy w tkance tłuszczowej.
Jakie są korzyści z diety LCHF?
Utrata wagi
Liczne badania wykazały, że osoby stosujące dietę LCHF doświadczają szybszej utraty wagi niż w przypadku innych rodzajów diet. Mechanizmy zaangażowane w to obejmują tłumienie apetytu, zwiększoną wrażliwość komórek na insulinę i częściowe wykorzystanie tłuszczów jako głównego źródła energii.
Cukrzyca
Wykazano, że zmniejszenie spożycia węglowodanów pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę i zmniejszenie częstotliwości skoków glikemicznych. Skoki glikemiczne to nagłe wzrosty poziomu cukru we krwi, które stymulują wydzielanie insuliny, predysponując ludzi do cukrzycy typu 2 i pogarszając stan pacjentów z cukrzycą. Jedno z badań wykazało, że stosowanie diety LCHF przez 24 tygodnie u pacjentów z cukrzycą prowadziło do lepszej kontroli poziomu cukru we krwi i zmniejszało potrzebę przyjmowania leków hipoglikemizujących.
Inne
Dieta LCHF pomaga również w następujących schorzeniach:
- Choroby serca
- Nadciśnienie tętnicze
- Niektóre zaburzenia psychiczne (np. depresja)
- Choroba Alzheimera
- Choroba Parkinsona
Wnioski
Niezależnie od tego, czy Twoim ostatecznym celem jest utrata wagi, czy poprawa zdrowia, dieta LCHF może być dla Ciebie odpowiednia. Ponadto, jeśli wypróbowałeś dietę ketogeniczną i nie mogłeś przestrzegać rygorystycznego ograniczenia węglowodanów, możesz przejść na dietę LCHF, ponieważ nie zawiera ona precyzyjnych instrukcji dotyczących ilości cukru, jaką możesz jeść. Pamiętaj tylko, że kluczem jest umiar!