Wtórne kwasy żółciowe powstają w okrężnicy w wyniku bakteryjnej transformacji pierwotnych kwasów żółciowych pierwotnie syntetyzowanych w wątrobie. Choć pełnią role w trawieniu i regulacji mikroflory, podwyższone ich stężenia mogą świadczyć o dysbiozie, nadmiernym spożyciu tłuszczów lub zmienionym metabolizmie kwasów żółciowych. Niektóre wtórne kwasy żółciowe, takie jak kwas deoksycholowy (DCA) i kwas litocholowy (LCA), wiązano z podrażnieniem błony śluzowej, stanem zapalnym oraz zwiększonym ryzykiem zaburzeń jelita grubego przy ich długotrwale podwyższonych poziomach. Ich pomiar w kale pomaga ocenić aktywność mikroflory jelitowej oraz stan detoksykacji kwasów żółciowych.
Są to kwasy żółciowe powstające w jelitach w wyniku działania bakterii na pierwotne kwasy żółciowe pochodzące z wątroby.
W celu oceny aktywności mikrobiologicznej, trawienia tłuszczów oraz potencjalnych efektów na błonę śluzową związanych z przemianą kwasów żółciowych.
Może wskazywać na dysbiozę, wysokie spożycie tłuszczu lub spowolniony pasaż jelitowy, a także przyczyniać się do stanu zapalnego jelit.
Niekoniecznie. W małych ilościach wspomagają trawienie, ale przewlekle podwyższone poziomy mogą być drażniące lub prozapalne.
Diet (szczególnie tłuszcze i błonnik), skład mikrobioty oraz efektywność recyklingu kwasów żółciowych odgrywają istotną rolę.